Vážení přátelé, dnes pro vás máme opět něco speciálního! Je tady další várka potvrzených kapel, nicméně v této je pouze jedno jméno, což znamená jediné - další headliner!

Takže dámy a pánové, přivítejte norské SHINING, kteří se postaví do čela letošní avantgardní dramaturgické linie.

Jedno z velkých jmen globální metalové avantgardy (pozor, neplést se stejnojmennou švédskou black metalovou kapelou), jehož počátky spadají do roku 1999. SHINING tehdy založil multiinstrumentalista Jørgen Munkeby během svých studií na Norské akademii hudby jakožto instrumentální jazzový kvartet a pojmenoval ho podle slavného hororového filmu Stanleyho Kubricka. Tvorba tohoto tělesa tedy z počátku neměla s metalem nic společného, jak vidno z prvních dvou alb „Where the Ragged People Go“ (2001) a „Sweet Shanghai Devil“ (2003), které jsou čistě jazzového charakteru. První žánrový posun přichází v roce 2005 s třetím albem „In the Kingdom of Kitsch You Will Be a Monster“, na kterém kapela představuje kombinaci experimentálního jazzu, progresivního rocku a metalu. Na albu „Grindstone“ o dva roky později se do hudebního projevu přidává noise a drone. V témže roce jedou SHINING společné turné s Enslaved a mezi oběma kapelami vzniká i hudební spolupráce, jejímž výsledkem je 90minutová kompozice „Nine Nights in Nothingness – Glimpses of Downfall“. Další zlom v hudbě SHINING přichází s albem „Blackjazz“, jehož skladby jsou instrumentálně jednodušší, přímočařejší, nicméně zachovávají onu unikátní fúzi metalových a jazzových prvků. Samotný název alba pak slouží též jakožto pojmenování celkového hudebního stylu SHINING, který je nadále rozpracován na albech „One One One“ (2013) a „International Blackjazz Society“ (2015).

Máte-li rádi metal nebo jazz, SHINING vám přinášejí tu nejlepší kombinaci obojího, takže se připravte na živelný a neotřelý hudební zážitek!

Enjoy a více zase příště.

Festivalová FB událost | Předprodej MetalGate e-shop | Předprodej Tortharry shop | Předprodej MG Buy Ticket (e-vstupenky)