Váženní přátelé, máme tu další pětici kapel ze soupisky chystaného 11. ročníku naší/vaší domácí metalové veselice. Tentokráte bude mít slovo pouze domácí metalová scéna a žánrově se budeme pohybovat po trajektorii death-thrash-core.

Nově se tedy těšte na:

COLP (cz)

Jižní Čechy jsou pozoruhodné nejen pro mimořádnou koncentraci rybníků, ale také pro mimořádnou koncentraci famózních kapel, které už nějaký ten pátek drtí naši scénu. Tak například COLP. Tihle metaloví DJENTlemani z Budějic se začali formovat už v roce 1991. Tehdy ještě pod názvem Colporrhaphia valila poctivý thrash-death metal. S první studiovou deskou se zvuk posouvá do hluboce laděného progressive thrash metalu s prvky HC. Corové vlivy skupině imponují a v rámci své tvorby je nadále rozvíjí. Díky tomu o sobě nyní mluví jako djent-core-metalu. Zatím poslední pohled na hudební evoluci COLP jsme mohli okusit v roce 2017, kdy tihle pardálové vydali šestou studiovku nazvanou „Phase # 12“. A jak jsme se doslechli, jejich živý set se bude sestávat výhradně z těchto nových pecek, takže kdo snad náhodou ještě neměl tu čest s novými COLP, ten ať si v kalendáři poznačí termín MGCDF 2019, kde je možné vše napravit.


D.M.C. (cz)

Věděli jste, že D.M.C. je zkratka pro slova death, mosh a core? Víte, že tahle parta vznikla už v roce 1989? A už jste se stihli přesvědčit o tom, že si to borci hrnou dopředu podobně neohroženě, jako tank typu Tygr a je jím jedno, kdo nebo co jim stojí v cestě? Buď se vám totiž bude líbit to, co dělají, nebo se nedá nic dělat! Ono ostatně, jestliže hrajete poctivý a pravověrný death metal, tak se podobný přístup hodí jako prdel na hrnec. Když si ke stylové škatulce a nekompromisnímu tvůrčímu přístupu připočtete texty notně čerpající z období druhé světové války, získáte celkem jasnou představu o tom, s kým máte tu čest. Nezbývá než doplnit, že posádka tohoto obrněnce pracuje na nové desce a až si to v červnu 2019 přihasí likvidovat Červený Kostelec a jeho okolí, dost možná to bude i s novou municí.


EXORCIZPHOBIA (cz)

Jestliže jste pravidelnými návštěvníky MetalGate Czech Death Festu, pak víte, že prostor u nás má také poctivý thrash metal. Nuže, je čas představit zástupce i tohoto žánru. Dámy a pánové, vrací se k nám domácí kombo EXORCIZPHOBIA! Kluci mají všechny prvky thrashové abecedy vryty hluboko pod kůži a více než deset let to dokazují svým fans široko daleko. Své pekelné songy představili po boku takových veličin, jakými jsou Voivod, Gama Bomb nebo Napalm Death. Jejich dosud poslední studiový počin, „About Us Without Us“ je v celé své kráse k poslechu třeba na Bandzone. Tak neváhejte a napumpujte si do žil něco nové vlny thrash metalu, ať v kotli na Broďáku nezaostáváte.


V.A.R. (cz)

A když už jsme otevřeli thrash metalovou soupisku, tak si na ni rovnou přidáme další zápich. Tím je domácí stálice známá pod názvem V.A.R. Skupina vznikla v Liberci v roce 1989 a pod zkratkou jejího názvu se schovávají slova „Vratislavice Alcoholic Roar“ (Vratislavice nad Nisou jsou městským obvodem Liberce a mimo jiné disponují vlastním pivovarem). Kapela obohatila naši scénu o šest zdařilých studiových počinů a koncertně procestovala doslova celou Českou republiku. V posledních letech vypouští V.A.R. do světa remasterované verze svých původních desek, přičemž naposledy (20. února 2018) přišla řada na třetí album „Pod vodou“. Během tohoto vystoupení si tedy dají dostaveníčko všichni pravověrní thrasheři. To znamená, že chceme vidět hordu borců v džískách plných nášivek. Každý vezme do ruky pěkně orosenou desítku či jedenáctku a v souladu s kapelní filosofií „thrash and drink till death!“ udělá dole pod pódiem pořádný bordel!


MADAFAKA (cz)

A Liberec podruhé. Tentokrát ovšem v trochu ostřejším podání. MADAFAKA totiž valí pěkně řízný deathcore. Na koncertních pódiích je můžete potkávat od roku 2012, kdy vyrazili dobývat slávu s prvním EPčkem „Stay Brutal“. Na této desce se objevil známý song „Innoncet Victims“, který byl několikrát zařazen do vysílání v rádiích a byl k němu natočen úspěšný videoklip. Druhý počin „Wastelands“ následuje v roce 2015. Skupina z něj vybírá píseň „She Walks Behind Me“, k níž pořizuje videoklip, jenž má premiéru na hudební stanici Óčko. Zatím nejnovější song z dílny MADAFAKA („Suffering“ z roku 2017) dokazuje, že skupina zraje jako dobré víno a její projev nabývá na výrazu a brutalitě. Můžete se tedy vsadit, že vás tahle mladá krev pořádně nakope do míst, v nichž slunce nesvítí.

Enjoy a více zase příště!