Vážení přátelé, a jsme zase zpátky! Trochu nám to trvalo, jelikož jsme to poněkud rozsvítili (jak ostatně vidno z našeho vánočního speciálu), nicméně už jsme se vzpamatovali, takže se opět pustíme do festivalového dění, a není lepšího začátku v novém roce než další várka potvrzených kapel!

Šetřit vás rozhodně nebudeme, protože nově se můžete těšit na:

BENIGHTED (fr)

Když Julien Truchan zakládal v roce 1998 svůj boční projekt s názvem BENIGHTED, netušil, že za dvacet let z něj bude jedna z předních francouzských brutal death metalových formací. Nicméně již první počiny katapultovaly skupinu z undergroundu do vyšších hudebních sfér, čímž se projekt stává regulérní kapelou a rozjíždí svou cestu k metalovým výšinám. BENIGHTED se tak brzy objevují na špičkových evropských festivalech, jako například Neurotic Death Fest, Hellfest nebo Wacken. Nemusíme nijak zdůrazňovat, že těchto vystoupení by nebylo bez poctivé práce, kterou skupina odvádí ve studiu, přičemž poslední deska „Necrobreed“ (2017) se povedla na výbornou. A právě tu nám Francouzi přivezou okoštovat i na MGCDF 2019. Ovšem pozor, vyprávět se bude příběh o vyšinutém jedinci, jenž trpí v důsledku těžkého traumatu z dětství a nyní si své mindráky léčí dosti svérázným způsobem. Proto jestli po zhlédnutí vystoupení pocítíte nějaké duševní problémy, pak je konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.


SPASM (cz)

Těžký kalibr (nejen) domácí goregrindové scény, který svou tvorbu trefně škatulkuje jako „drum'n'bass gigolo goregrind“. Trio totiž sází pouze na bicí, baskytaru a vokál, přičemž hudebně i textově ctí všechna psaná i nepsaná pravidla goregrindu. Cílem skupiny bylo od počátku hrát extrémní muziku s co možná nejoriginálnějším konceptem. A nyní, skoro dvacet let od vzniku kapely, je jasně patrné, že mise je splněna. Svědčí o tom čtyři úspěšné studiovky, headline tour po Mexiku, nebo vystoupení na festivalech With Full Force, Neurotic Death Fest, Grindhoven, Brutal Assault či Fekal Party. A nyní se do tohoto výčtu zařadí i MetalGate Czech Death Fest, z čehož máme velikou radost a těšíme se, až to spolu s nimi roztočíte.


CRANIOTOMY (sk)

Upřímně řečeno, nikdo od nás z MGCDF nemá žádné zvláštní povědomí o medicíně a chirurgii. Ale z toho, co nám prozradil internet, jsme se dozvěděli, že kraniotomie (aneb též osteoplastická trepanace) je jeden z možných operačních přístupů k mozku, při němž dojde k odstranění části lebky. Lebka se prý nejprve navrtá a mezi jednotlivými návrty se kost prořízne (veškerou obec medicínskou prosíme o shovívavost při našem výkladu). Právě tento název inspiroval v roce 1998 pár slovenských chalanů, kteří se rozhodli hrát pěkně od podlahy. CRANIOTOMY se pod taktovkou Romana Halma (kytara) a Lukáše Šišky (bicí) vydávají na cestu brutálního death metalu a nutno říct, že je to cesta úspěšná. Za vše hovoří bezpočet koncertů (mimo jiné třeba s velikány ze Suffocation) a pět studiových počinů, přičemž první z nich jsou již dávno rozprodány (fanouškům odlehlo až v roce 2017, kdy se první tři tituly objevují na kompilačce „Old Poetry of Rotting Flesh“). CRANIOTOMY jsou v plné síle, koncert střídá koncert a my nepochybujeme, že nám na Broďáku předvedou solidní průřez lebkou... pardon, svou diskografií.


SHAMPOON KILLER (cz)

Pražská úderka, která vznikla spojením významných osobností tamní brutal scény. Složení Žlababa (např. Brutally Deceased nebo Heaving Earth), Cifron (ex-Poppy Seed Grinder), Gábin a Nikola (ex-Sarcom) od počátku předurčilo směřování tohoto projektu do těch nejbrutálnějších deathových vod. Nový materiál se navíc profiluje jasně anti-diskofilně, což ostatně koresponduje se samotným názvem kapely. V roce 2015 tahle smečka vrhla do světa svou dávku nenávisti pod názvem „666: The Battle of Discopylae“ a všichni „šamponi“ široko daleko se začali poohlížet po možnosti útěku někam hodně daleko za hranice Prahy, jelikož svým bezpečím si od této chvíle nemohl být jistý už žádný z nich. A pokud některý z nich utekl do Červeného Kostelce, po nájezdu SHAMPOON KILLER na MGCDF 2019 se asi bude muset zdekovat jinam. Všichni ostatní jsou srdečně zváni do moshpitu, ať je pořádná mela!


PURNAMA (cz)

Turnovská PURNAMA řádí na naší death metalové scéně taky už nějaký ten pátek. Pánové do své muziky vkládají velké množství energie a dbají na to, aby vycházela přímo z jejich nitra a byla tak co možná nejvíc přirozená. Tento imperativ se promítl i do debutové desky „Lioness“ (2017) a je to sakra znát. Jenže kde jiní často končí, PURNAMA jde dál. Jednoho dne tak z jejich iniciativy vzniknul projekt „Metal for Hope“, což je sdružení několika lidí, kteří pořádají metalové benefiční koncerty a celkově se snaží spojovat komunitu lidí poslouchajících metal ve jménu dobré věci. Nejedná se přitom o nějaké jednorázové hurá akce, ale velmi dobře propracované benefice, které nesou nezanedbatelné ovoce (připomeňme zde alespoň koncert na hradě Trosky, kde se vybralo 52.000 Kč na pomoc dívce trpící rakovinou). PURNAMA je v tomto ohledu naprosto unikátní formace, a i z tohoto důvodu by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Doporučujeme tedy zavítat na kapelní Facebook a omrknout seznam oznámených koncertů, kterých je pro letošek skutečně požehnaně. Jednou z možností, kde zažít skupinu naživo, pak bude i MGCDF 2019. Tak na to pamatujte!

Enjoy a více zase příště!