Vážení přátelé, čas na další informační nášup z kuchyně osmého ročníku domácí metalové veselice MetalGate Czech Death Fest. V minulém díle jsme vás informovali o změnách týkajících cateringu pro návštěvníky našeho festivalu. V této souvislosti je tu ještě jedna věc, kterou je nutné vám připomenout a tou je festivalové platidlo.

Je tomu tak, letos se na Broďáku nebude občerstvení kupovat klasicky za peníze, ale za festivalové žetony, které si koupíte na místě. Hodnota jednoho žetonu bude 12 Kč. Zcela chápeme, že se jedná o nepopulární záležitost, nicméně než nás ukřižujete, rádi bychom vám vysvětlili, co nás k tomu vede.

Dne 10.2.2016 schválila Poslanecká sněmovna zákon o elektronické evidenci tržeb, jehož cílem je zavést plošnou evidenci plateb v obchodním styku. To se týká jak velkých, tak malých prodejců, čili pro nás by to znamenalo mít na festivalu příslušný aparát na vydávání toliko propíraných účtenek na každém stánku, kde se něco prodává. Cena takového přístroje se může pohybovat až od 12 000 Kč bez daně. A taková to investice, vzhledem k počtu stánků v areálu, by pro nás zkrátka byla neúnosná. Skousnutelným řešením je mít na místě pokladní místo pro EET pouze jedno, z čehož vyplývá, že prodej na stáncích nemůže probíhat za peníze, čímž se logicky dostáváme k festivalovým žetonům jakožto zástupnému platidlu.

Je pravda, že zmiňovaný zákon ještě nevstoupil v platnost, čemuž se ale s největší pravděpodobností nevyhneme, leda pokud by se stal zázrak, a až by vstoupil, první etapa zavádění EET by odstartovala až v listopadu 2016 a nás by se týkala až v roce 2017. Letos bychom to tedy nemuseli řešit a zachovat vše při starém. Nicméně, než toto implementovat takzvaně za pět minut dvanáct, tak si to letos odzkoušíme, abychom, až na to opravdu dojde, mohli vychytat jen příslovečné mouchy. Proto tedy zavádíme žetony už letos.

Toto opatření se v každém případě nebude týkat prodejců merche na místě. U těchto se bude i nadále platit klasicky penězi, nicméně pokud zákon projde, tak ani tito se nevyhnou povinnosti vydávat účtenky ke každé přijaté platbě.

Týkat se to naopak bude rovněž restaurace, která se nachází v areálu.

Závěrem bychom ještě rádi poznamenali, že uděláme vše pro to, aby zavedení žetonů proběhlo co nejhladčeji. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení.